Zbigniew Dworak

Dworak Zbigniew

Specjalizuje się w prawie medycznym a także w zakresie działania na rzecz rodzin – udziela porad prawnych z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, a także karnego. Prowadzi szkolenia tematyczne dla wolontariuszy Caritas oraz dzieci i młodzieży, w tym szkolenia z zagrożeń w cyberprzestrzeni.

Zbigniew Dworak od 2021 roku jest radcą prawny w OIRP w Katowicach. Od 2019 roku pracuje w kancelarii ADP Popiołek Adwokaci i Radcowie Prawni sp.p., w której współprowadzi bieżącą obsługę podmiotów gospodarczych, zwłaszcza leczniczych, doradza klientom indywidualnym w zakresie prawa rodzinnego, prawa pracy oraz prawa karnego i karnego gospodarczego.

Posiada doświadczenie w sprawach rodzinnych, które chętnie wykorzystuje na sali sądowej, reprezentując strony. Daje się także poznać jako sprawny negocjator, co w przypadku spraw rodzinnych jest kluczowe dla sprawnego i szybkiego rozwiązywania sporów.

Od lipca 2020 roku świadczy profesjonalną pomoc pro bono z zakresu usług prawnych w Caritas Diecezji Sosnowieckiej, która od prawie trzydziestu lat działa na rzecz najuboższych i najbardziej potrzebujących osób na terenie tej diecezji. Regularnie udziela bezpłatnych porad osobom, których nie stać na odpłatną pomoc profesjonalnego prawnika. Służy pomocą prawną także samotnym matkom z Diecezjalnego Domu Samotnej Matki Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Wspiera działalność Caritas merytoryczną wiedzą również w trakcie realizacji projektów oraz wykonywania innej statutowej działalności. Zgłosił się do pomocy i koordynacji prawnej organizowanej przez Diecezję Sosnowiecką dla obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski w 2022 roku. Współuczestniczył w stworzeniu Ośrodka Pomocy Obywatelom Ukrainy w strukturach Szpitala Miejskiego w Sosnowcu, zapewniającego schronienie obywatelom Ukrainy, którzy uciekli przed wojną wywołaną przez Rosję. Zgłosił się do pomocy prawnej organizowanej przez Diecezję Sosnowiecką dla obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po napaści Rosji na Ukrainę. Chętnie angażuje się w pracę ze szkolnymi kołami Caritas, prowadząc szkolenia tematyczne dla wolontariuszy Caritas oraz dzieci i młodzieży, w tym szkolenia z zagrożeń w cyberprzestrzeni.

Zbigniew Dworak udziela nieodpłatnych porad prawnych matkom z domu samotnej matki Caritas Diecezji Sosnowieckiej, osobom bezdomnym i ubogim, którzy potrzebują pomocy prawnej, a także obywatelom Ukrainy. Jako wolontariusz prowadził szkolenia w zakresie przeciwdziałania przemocy w internecie. Przy współpracy z OIRP Katowice realizował zajęcia przybliżające zawód radcy prawnego w sosnowieckim przedszkolu.

Specjalizuje się w prawie medycznym, tj. obsłudze podmiotów medycznych oraz sprawach z zakresu błędów medycznych, a także w zakresie działania na rzecz rodzin – udziela porad prawnych z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, a także karnego. Dodatkowo, w ramach działalności pro bono, oprócz bieżących porad przygotowuje dla potrzebujących proste wnioski, pisma procesowe, takie jak wnioski o zwolnienia z kosztów sądowych lub o przyznanie pomocy prawnej z urzędu.